niedziela, 21 grudnia 2014

Czym jest systematyczny przegląd literatury (SPL) i/lub meta-analiza (MA)?



SPL to badania ewaluacyjne lub badania badań (ang. secondary research).  Cyt.: „They aim to bring the same rigour to secondary research - i.e. research about research - as there should be in original (primary) research.” [1-2] SPL to rzetelne i rygorystyczne naukowe badanie, które każdy może za pomocą precyzyjnie określonej metodologii replikować (podstawowa cecha metody badawczej) .

Praca typu SPL systematyzuje i generuje wiedzę oraz jest wysoce nowatorska. Cyt: Taking a broad approach in specifying the review [SPL] question, for example by including all adverse effects, could be considered hypothesis generating, whereas hypothesis testing should seek to clarify the statistical nature of the risk, and/or better define the characteristics of the adverse effect by having a more focused question.” [3]  


Przykładem jest tu SPL nt. niepożądanych reakcji po spożyciu leków homeopatycznych, gdzie wygenerowano nową wiedzę (wcześniej sądzono, że homeopatia jest nieszkodliwa). [4] Generowanie hipotezy, przyczyniło się pośrednio do wygenerowania nowatorskiej wiedzy.


Ponadto, systematyzowanie wiedzy w wielu przypadkach można uznać za jej generowanie. Przykładem jest 10 randomizowanych badań klinicznych terapii x na grypę. Pięć z nich pozytywnych i 5 negatywnych; a pytania następujące stosować czy nie, wydawać publiczne pieniądze czy nie? SPL systematyzując, generuje nową wiedzę- terapia x nie powinna być rutynowo stosowana w praktyce klinicznej ze względu na 5, 10 czy 15 powodów. Logika podpowiada, że skoro wcześniej były konfliktujące dane, to poprzez systematyzację wiedzy, przyczyniamy się do stworzenia czegoś nowego (wcześniej nieznanego). Z semiotycznego punktu widzenia więc, systematyzowanie wiedzy oznacza jej generowanie.


Innym przykładem jest: pytanie badawcze- ile jest wysokiej jakości randomizowanych badań klinicznych z podwójnie ślepą próbą potwierdzających lub nie skuteczność terapii y w leczeniu dolegliwości z ? Wynikiem SPL jest potwierdzenie hipotezy badawczej (H0) o nieistnieniu takich badań (N=0); co jest samo w sobie nową informacją (gdyż wszystkie istniejące publikacje to badania z pojedynczo-ślepą próbą, lub nierandomizowane). [5-6]



  W krajach zachodnich na porządku dziennym są doktoraty, awanse zawodowe (np. z research associate na research fellow, z research fellow na senior research fellow lub reader itp.) na podstawie SPL. [7-8]



Pytania badawcze w SPL mają wysoką istotność kliniczną i odpowiadają na ważne poznawczo i klinicznie problemy. Znalezienie odpowiedzi pytanie badawcze jest żmudne i często zajmuje miesiące a czasem i lata.



SPL polegają (m.in.) na:

a.       wstępnym poszukiwaniu luk w stanie wiedzy
b.       znajdowaniu logicznych podstaw zadawania pytań badawczych
c.        formułowaniu strategii poszukiwania oraz kryteriów wykluczania studiów
d.      wyborze odpowiednich baz danych
e.       przeszukiwaniu czasami kilkudziesięciu tysięcy abstraktów/streszczeń 
f.       ekstrakcji danych
g.      ocenie metodologicznej danych
h.       analizie jakościowej lub ilościowej danych
i.        determinowaniu heterogeniczności danych
j.        wyciąganiu zrównoważonych konkluzji i etycznych tego konsekwencjach
k.      formułowaniu zaleceń praktycznych

SPL może ale nie musi być zakończony meta-analizą, zależy to tylko i wyłącznie od klinicznej, statystycznej i metodologicznej heterogeniczności danych, którą trzeba zawsze zmierzyć bądź to poprzez współczynnik I2 lub wizualnie analizując ang. forest plot. Innymi słowy każda meta-analiza to najpierw SPL. Cyt.: “Systematic reviews sometimes use a technique called meta-analysis to pool together results from a number of different trials.” [1] SPL, gdzie heterogeniczność jest zbyt wysoka stosuje inne metody syntezy danych jak np. częstotliwość występowania, procenty,  wielkość efektu używając formuły Cohena, itd.   


Swiatowe centra badawcze w tym Cochrane Collaboration, Oxford Centre for Evidence Based Medicine (Uniwersytet Oxford), York Centre for Reviews and Dissemination  (Uniwersytet York), Karolinska Institutet (Sztokholm) zatrudnialy i zatrudniac beda naukowcow posiadajacych wiedze i umiejetnosci zwiazane z  SPL i MA.

 Podsumowując, współczesna medycyna, zdrowie publiczne nie istnieje bazoway i bazowac beda na SPL i MA. [9] Potencjał i możliwości rozwoju płynące z SPL sa wiec ogromne a lepsze zrozumienie SPL moze przyczynic sie do rozwoju nauki Polskiej/Swiatowej oraz ułatwić karierę naukową i rozwój zawodowy Polskim badaczom. Czasopisma typu British Medical Journal, The Lancet lub Journal of American Medical Association (JAMA) publikuja i beda publikowac SPL i MA (wszystkie IF> 10). Zainwestuj w siebie, popraw swoje wskazniki naukometryczne i dowiedz sie wiecej o SPL i MA.


Z poważaniem

Dr Paweł Posadzki

Bibliografia:
9.       http://www.cebm.net/?O=1025 

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna